wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

31.01.2023 Autor: Kategoria: Wskazówki i porady

Beton to bardzo popularny materiał budowlany, który znajduje zastosowanie na całym świecie. Jest bardzo wytrzymały na ściskanie oraz uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego wytrzymałość. Większość z nich jest spowodowana przez wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

Czym jest podciąganie kapilarne?

Podciąganie kapilarne, zwane również wilgocią kapilarną, jest zdolnością podciągania wody w górę materiału za pomocą sił kapilarnych. Dzieje się to za sprawą wolnych przestrzeni w materiale — porów/kapilarów. Dzięki nim wilgoć dostaje się w jego głąb. Oznacza to, że woda mająca przez dłuższy czas kontakt z bloczkiem, nawet na niewielkiej przestrzeni, jest w stanie przetransportować się w górę ogrodzenia.

Jak wilgoć kapilarna wpływa na beton?

Podciąganie kapilarne powoduje dostawanie się do betonu wilgoci. W przypadku ogrodzeń może skutkować to obniżeniem ich wytrzymałości oraz walorów estetycznych. Podczas okresów ujemnych temperatur istnieje możliwość, że woda zalegająca w porach, zamarznie. Może wywrzeć to niekorzystny wpływ na strukturę i właściwości betonu oraz wywołać jego korozję.

Częstym błędem, który może skutecznie spotęgować to zjawisko oraz spowodować powstanie wykwitów jest pominięcie impregnacji najniższych warstw ogrodzenia, na przykład wtedy, kiedy pierwsza warstwa ogrodzenia ułożona została poniżej poziomu gruntu, przez co pominięto jej impregnację. Zjawisko podciągania kapilarnego ma miejsce do momentu, kiedy ilość wody odparowywanej ze ściany jest większa niż woda podciągana kapilarnie lub kiedy wyczerpie się jej źródło. Niezaimpregnowana dolna warstwa podciąga wodę do górnych warstw bloczków, które przez pokrycie impregnatem nie pozwalają na jej skuteczne odparowanie.

Wilgoć podciągana przez pierwszą warstwę bloczków

Jak zabezpieczyć nasze ogrodzenie?

Aby odpowiednio zabezpieczyć ogrodzenie przed podciąganiem kapilarnym należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Ławę fundamentową należy wykonać tak, aby wystawała min. 5 centymetrów ponad poziom gruntu. Sprawi to, że bloczki nie będą miały kontaktu z wilgocią zalegającą w gruncie i wodą zbierającą się wzdłuż ogrodzenia.
  • Pokrycie ławy fundamentowej izolacją poziomą zapobiegnie migracji wilgoci na poziomie fundament-ogrodzenie.
  • Użycie betonu dobrej jakości i odpowiednie zagęszczenie go sprawi, że będzie on
    mniej podatny na korozję i inne zjawiska ingerujące w jego strukturę i właściwości. Ograniczy także liczbę i zmniejszy rozmiar porów w nim zawartych.
  • Impregnacja całej powierzchni ogrodzenia pokryje bloczki warstwą ochronnej membrany, zabezpieczającej przed wnikaniem wody.

Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli ograniczyć lub na stałe wyeliminować wpływ podciągania kapilarnego na ogrodzenie. Dzięki temu zachowa ono swój pierwotny wygląd i wytrzymałość.

Leave a Reply