wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Jak prawidłowo wykonać ogrodzenie, które przetrwa mrozy?

Budowa ogrodzenia JONIEC

Nieuchronnie zbliża się zima i czas przymrozków. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad zabezpieczeniem płotu przed szkodliwym wpływem ujemnych temperatur, które są ważnym sprawdzianem dla naszego ogrodzenia. Działają one niekorzystnie zarówno w okresie budowy, jak i po niej. Jakie są zagrożenia związane z niskimi temperaturami oraz jak im przeciwdziałać? Tego dowiecie się z niniejszego tekstu.

 

  • W jakich zakresach temperatur dozwolone jest budowanie ogrodzenia
  • Jak wykonać solidny fundament pod ogrodzenie
  • Układanie bloczków ogrodzeniowych
  • Jak zadbać o panele ogrodzeniowe
  • Impregnacja powierzchni betonowej

  

W jakich zakresach temperatur dozwolone jest budowanie ogrodzenia.

W instrukcji wykonania ogrodzenia firmy JONIEC® jest informacja, że zalecana temperatura dla prowadzonych prac to ta pomiędzy 5 a 25 stopni Celsjusza. Jest tak, ponieważ właśnie ta wartość będzie idealna dla procesu wiązania betonu oraz kleju uszczelniającego. Kolejnym aspektem z tym związanym jest pielęgnacja dojrzewającego betonu, która w tych warunkach będzie mniej wymagająca, co zminimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia błędów, a w konsekwencji uszkodzenia ogrodzenia. Na tym etapie najniebezpieczniejszym zjawiskiem jest tak zwane przechodzenie temperatury przez 0, a dokładniej częsta zmiana jej z dodatniej na ujemną i odwrotnie. Podczas takiego zjawiska woda, a w zasadzie roztwór wodny, zmienia swój stan skupienia, a zarazem objętość – uszkadzając rdzeń betonowy oraz bloczki.

 

Jak wykonać solidny fundament pod ogrodzenie

Aby zagwarantować odporność ogrodzenia na niekorzystne działanie niskich temperatur należy pomyśleć o zabezpieczeniach już w trakcie ich budowy. Pierwszym etapem jest odpowiednie wykonanie fundamentu. Poza dobraniem dobrej jakości betonu i wykonaniem zbrojenia, trzeba pamiętać aby wystawał on min. 5 cm ponad poziom gruntu. Zabezpieczy to beton i bloczki przed kapilarnym podciąganiem wody oraz przed powstawaniem dodatkowych zabrudzeń. Następnie powierzchnię fundamentu trzeba zabezpieczyć izolacją poziomą (np. folia IZOHAN). Zapobiegnie to migracji wilgoci na poziomie fundament – ogrodzenie.

 

Układanie bloczków ogrodzeniowych

Kolejnym etapem budowy jest układanie i klejenie bloczków. Powinny one szczelnie do siebie przylegać oraz być pokryte klejem uszczelniającym na całej powierzchni łączenia. Takie wykonanie sprawi, że ogrodzenie będzie szczelne, co ochroni je przed wilgocią, zimnem a także ograniczy pojawianie się wykwitów. Taka sama procedura dotyczy montowania daszków na późniejszym etapie.

 

Podczas wypełniania bloczków betonem (klasa C30/37) warto użyć rękawów polietylenowych – jest to skuteczna metoda unikania niekontrolowanego pękania rdzeni betonowych w warunkach krytycznych. Po zaaplikowaniu betonu do wnętrza bloczków trzeba pamiętać o jego pielęgnacji. W czasie gdy temperatury są niskie – wskazane jest zastosowanie osłon, np. maty, folie, koce oraz membranę paroprzepuszczalną, tak aby utrzymać temperaturę betonu minimum +10 stopni Celsjusza. Pielęgnację należy stosować do momentu finalnego przykrycia ogrodzenia daszkami wykończeniowymi, czyli przez minimum 7 dni. Czas ten pozwoli betonowi związać oraz pozbyć się niepotrzebnej wilgoci.

 

Jak zadbać o panele ogrodzeniowe

Jeżeli ogrodzenie posiada również drewniane elementy (np. panele), to nie można o nich zapomnieć – wilgoć o tej porze roku znacznie szybciej wnika w głąb materiału, co może spowodować powstawanie pęknięć. Zaimpregnowanie nawierzchni odpowiednimi preparatami sprawi, że powstanie elastyczna powłoka chroniąca drewno przed działaniem wilgoci.

 

Impregnacja powierzchni betonowej

W przypadku gdy po okresie 30 dni od końca budowy pojawią się wykwity lub naloty, należy je usunąć je za pomocą czyścika JONIEC®. Po upływie ok. 7 dni od usunięcia wykwitów można przejść do impregnacji, która zabezpieczy bloczki przed opadami atmosferycznymi, zabrudzeniami i ścieraniem. O tym, jaki impregnat wybrać, dowiecie się z osobnego artykułu na naszym blogu. Po tym etapie nasze ogrodzenie jest odpowiednio zabezpieczone i gotowe, aby służyć nam przez lata.

 

Należy pamiętać, że wszelkich uszkodzeń, które powstały wskutek działania mrozu, można uniknąć. W związku z tym warto przestrzegać wszelkich zaleceń znajdujących się w instrukcjach montażu oraz zaleceniach producenta.

 

Leave a Reply

  • Greg 07.06.2023 / 02:06

    dobrze napisany artykul – krotko i na temat. Polecam rowniez zwrocic uwage na gatunek pretow, zeby nie kupic pochodzenia np. tureckiego.