wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Ogrodzenia łupane – skąd ta nazwa?

Łupana powierzchnia elewacji, murów czy ogrodzeń znana jest od wieków. Widać ją na wielu zabytkowych budynkach na całym świecie. Metoda łupania opracowana została dla naturalnych kamieni, które przez wieki wykorzystywane były jako podstawowy materiał budowlany. Przez długi czas, proces łamania bloków wykonywany był ręcznie, przy pomocy specjalnych klinów i dłut. Proces ten był żmudny, wymagający odpowiedniego doświadczenia, cierpliwości i precyzji. Dlatego też powoli wprowadzano maszyny, zwane łuparkami, ułatwiające tę ciężką pracę. W ostatnim czasie, maszyny zaprojektowane dla łamania kamienia, zaczęto wykorzystywać do obróbki bloków betonowych. Dzięki temu, na rynku pojawiły się betonowe bloczki elewacyjne i ogrodzeniowe o łupanej powierzchni.

Łupana powierzchnia powstaje w wyniku rozłupania (rozklinowania) bloku kamiennego lub betonowego na dwie płyty o lustrzanych odbiciach swoich przełomów. Powstała w ten sposób faktura powierzchni odzwierciedla naturalny efekt procesu przełamania. Doświadczeni producenci oferują bloczki, których powierzchnia wyłupania nie posiada dużych zgrubień i wyłamań, niekorzystanie wpływających na ostateczny efekt estetyczny.

Łupana powierzchnia nadaje elewacjom i ogrodzeniom pewnej wyjątkowości. Dlaczego? Dlatego, że każdy bloczek wykorzystywany do budowy ma niepowtarzalny wygląd – naturalnie nieregularny. W przypadku betonu barwionego w masie łupana powierzchnia odkrywa dodatkowo piękno kruszywa użytego do produkcji. Oryginalna faktura powierzchni w połączeniu z naturalnymi melanżami kolorystycznymi umożliwiają stworzenie pięknych ścian i ogrodzeń, które mogą być ozdobą każdej posesji. Duże powierzchnie pokryte łupanymi bloczkami można przełamać gładkimi lub śrutowanymi elementami – to pozwala stworzyć nieskończenie wiele połączeń estetycznych.

ogrodzenie łupane GORC (1)

ogrodzenie łupane GORC (3)

ogrodzenie łupane GORC (4)

ogrodzenie łupane GORC (5)

ogrodzenie łupane GORC (7)

ogrodzenie łupane GORC (2)

Leave a Reply