wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Piaskowiec z El Haouaria w Tunezji

04.02.2018 Autor: Kategoria: Ciekawostki

Piaskowiec od wieków jest stosowany w budownictwie i architekturze jako materiał konstrukcyjny i ozdobny i wciąż cieszy się nieustającym zainteresowaniem wśród klientów. Jego walory estetyczne są wykorzystywane współcześnie w budownictwie, zarówno przy tworzeniu klasycznych, jak i najbardziej nowatorskich konstrukcji.

Piaskowiec jest skałą relatywnie miękką i łatwą w obróbce. Bogata gama kolorów, zależna od składu mineralnego, pozwala na zrealizowanie przedsięwzięcia niemal każdego typu.  Najczęściej spotykany kolor to brązowy, różowy, żółty, szary, biały.  Zalety piaskowca można by wymieniać bardzo długo. Materiał ten jest bowiem odporny na niskie i wysokie temperatury, a po odpowiedniej impregnacji nie wnika w niego wilgoć – nie grozi mu pękanie podczas ujemnych temperatur. Płyty z piaskowca są także odporne na promienie UV, co gwarantuje nam, że wykonane z niego elementy nie odbarwią się pod wpływem słońca. Materiał ten świetnie się sprawdza, jako jedyne pokrycie powierzchni, jak również w połączeniu z popularnymi współcześnie elementami szklanymi, metalowymi czy drewnianym. Poza wykorzystywaniem go w wykończeniu fasad, często jest też stosowany przy budowie fundamentów, w konstrukcjach schodów, w płytkach podłogowych itd.

Jednym z miejsc, w których wydobywano piaskowiec jest tunezyjski kamieniołom Ghar el Kebir, położony nieopodal miasta El Haouaria. Kamieniołom nie jest już eksploatowany – obecnie służy jako atrakcja turystyczna. W tym miejscu wydobywano piaskowiec, który był używany jako materiał budowlany już w czasach punickich, w VII i VI wieku pne. W czasach rzymskich nastąpiła znaczna intensyfikacja wydobycia tego kamienia. W starożytności piaskowiec z El Haouaria był wykorzystywany przy budowie nadmorskich miast i ich głównych zabytków, w szczególności stolicy, Kartaginy.

Podziemne kamieniołomy eksploatowane były przez prawie 1000 lat. Obecnie „pomnik” składa się z szeregu pokoi, które powstały po wydobyciu bloków piaskowca – bloki wykrajane były ze skały i wyciągane na zewnątrz przez wąski górny otwór. W ten sposób powstały jaskinie wyrzeźbione w formie piramidy. Niektóre z nich połączone są ze sobą wąskimi przejściami. Dziś wizyta w grotach możliwa jest dzięki szerszym otworom bocznym. Piękne skały o bogatej kolorystyce to miejsce, które warto zobaczyć.

Joniec Team Tunezja (1)

Joniec Team Tunezja (2)

Joniec Team Tunezja (3)

Joniec Team Tunezja (4)

Joniec Team Tunezja (5)

Joniec Team Tunezja (7)

Joniec Team Tunezja (8)

Joniec Team Tunezja (9)

Joniec Team Tunezja (10)

Joniec Team Tunezja (12)

Joniec Team Tunezja (14)

Leave a Reply