wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Ogrodzenia na świecie – Tunezja

10.12.2017 Autor: Kategoria: Ciekawostki

Tunezja to państwo leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym; zajmuje powierzchnię wielkości połowy Polski. Stolicą kraju jest Tunis. Północ kraju jest górzysta, im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche aż do obszaru szotów (słone jeziora, zazwyczaj wyschnięte) wyznaczających początek strefy saharyjskiej.

Architektura tunezyjskich domów jest odmienna od europejskiej. Ogromna ilość podobnych bielonych domów, przypominających małe fortece, może być monotonna na pierwszy rzut oka. Budynki są zazwyczaj niskie (jedno, dwupiętrowe), o bryle sześcianu, których urozmaicenie stanowią zadaszone werandy, balkony i tarasy. Surowa architektura arabskich domów byłaby nudna i uboga, gdyby nie mnogość ozdób stosowanych w budownictwie. Metalowe balustrady na balkonach powtarzają motywy z elementów ogrodzeń, bram czy okiennic-krat na oknach. Innym, dość charakterystycznym detalem jest ozdabianie elewacji mozaikami, układanymi misternie w obraz.

Cechą charakterystyczną wszystkich posesji w Tunezji (zarówno prywatnych, jak i państwowych) jest wysokie ogrodzenie, które skutecznie odgradza budynek oraz przestrzeń dookoła niego od świata zewnętrznego. Widoczne jest to w dużych miastach, gdzie zagęszczenie domów jest większe, ale i na terenach, gdzie odległość między domami jest dość spora.

Ogrodzenia są bardzo różnorodne. Praktycznie nie spotyka się na jednej ulicy podobnych do siebie płotów. Architekci wykazują się ogromną pomysłowością zarówno w doborze materiałów i kolorów, jak i sposobów ich łączenia. Może zafascynować technika i umiejętność powiązania wybranych elementów ogrodzenia z elewacją budynku. Wokół domów spotyka się płoty zbudowane ze stylizowanych słupków, podmurówek i przęseł, ale także bardzo surowe mury bez żadnych ozdobników.

Bogata kompozycja kolorystyki w połączeniu ze wszystkimi detalami sprawia, że tunezyjskie budynki mają swój charakterystyczny styl. Zachowują tradycyjną estetykę, ale coraz częściej wzbogacane są o nowoczesne elementy pojawiające się na rynku materiałów budowlanych.

Ogrodzenia Tunezja (1)

Ogrodzenia Tunezja (2)

Ogrodzenia Tunezja (3)

Ogrodzenia Tunezja (4)

Ogrodzenia Tunezja (5)

Ogrodzenia Tunezja (6)

Ogrodzenia Tunezja (7)

Ogrodzenia Tunezja (8)

Ogrodzenia Tunezja (9)

Ogrodzenia Tunezja (11)

Ogrodzenia Tunezja (12)

Ogrodzenia Tunezja (13)

Ogrodzenia Tunezja (10)

Leave a Reply