wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Historia ogrodzeń

09.01.2017 Autor: Kategoria: Nasza Firma

Ogrodzenia są współcześnie bardzo ważnym elementem budownictwa. Pełnią funkcje ochronne oraz estetyczne, w związku z czym niezwykle rzadko można spotkać się z nieruchomościami bez płotów. Widzimy je praktycznie codziennie, ale czy kiedykolwiek ktoś z nas zastanawiał się, jaka jest ich historia?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem ogrodzeń było odgradzanie pewnych przestrzeni. Najczęściej powstawały one wokół osad i chroniły mieszkańców przed dziką zwierzyną lub najeźdźcami. Odgradzano nimi też pola uprawne i pastwiska, chroniąc plony i zwierzęta, a także wytyczając granicę ziemi należących do różnych panów czy rolników.

To, z jakiego materiału były budowane warunkowały dostępne na danych terenach surowce i zapotrzebowania mieszkańców. I tak np. u Wikingów ogrodzenie miało formę zabezpieczonego rowu, natomiast w Afryce były to najczęściej stosy zarośli bądź chrustu. Zaś w innych rejonach świata dzięki dostępności kamieni powstawały wysokie, kamienne mury. Tego typu ogrodzenia, obok drewnianych palisad, były jednym z najstarszych (bo budowanych już w czasach starożytnych) rodzajów fortyfikacji. Gdy otaczały grody często były wyposażane w stanowiska strzelnicze, wieżyczki i oczywiście bramy.

Jednak z czasem funkcja ogrodzeń zaczęła się zmieniać z obronnych na ozdobne. Wtedy też zyskiwały walory estetyczne – coraz częściej miały półokrągłe łuki, były także niższe. W XIX wieku pojawiło się zapotrzebowanie na zupełnie inne rodzaje ogrodzeń – ze względu na mniej wewnętrznych konfliktów i wojen zrezygnowano z obronnych fortyfikacji. W związku z rozwijającym się społeczeństwem i zmianą jego funkcjonowania (formowały się nowe zabudowy w miastach, inaczej rozmieszczano także gospodarstwa) zrezygnowano z odgradzania się miast. Zamiast tego ludzie odgradzali swoje ziemie i dbali przede wszystkim o swoją własność, co trwa do dziś.

Współcześnie ogrodzenie służą wyznaczaniu granic naszych własności. Dzięki rozwojowi technologii i budownictwa wykorzystywane są rozmaite materiały: prócz ogrodzeń kamiennych czy drewnianych mamy do wyboru chociażby płoty betonowe.

Przeważnie ogrodzenia komponują się z architekturą budynku – można zauważyć np. pasującą do siebie kolorystykę, wykorzystane materiały czy powtarzające się wzory na balkonach i płotach. W dzisiejszych czasach ogrodzenie mówi także trochę o samym gospodarzu: wybierając dane ogrodzenie pokazujemy jaki mamy gust i czy cenimy sobie prywatność czy też otwartą przestrzeń.

gl22-gorc-148 gl38-gorc-28gl38-gorc-91 gl38-gorc-113

Leave a Reply