wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Palisady – sposób na porządek w ogrodzie

03.01.2017 Autor: Kategoria: Oferta/Nowe Technologie

Znane już w średniowieczu palisady wciąż znajdują na świecie szerokie zastosowanie. Gdzie? Chociażby w przydomowych jak i publicznych ogrodach. Niegdyś pełniły one funkcje obronną oraz ogrodzeniową. Współcześnie ich zadanie ogranicza się głównie do porządkowania oraz podkreślania atutów otaczającej przestrzeni.

Doskonale wiemy, że zadbane i efektowne ogrodzenie jest ważne dla estetyki naszej nieruchomości. Jednak to nie wszystko: ważny jest też ogród, skarpa czy też wejście przed domem. Wszystkie te elementy mają wpływ na percepcję naszego domu. Aby ogród wzbudzał zachwyt, należy nie tylko stale go pielęgnować. Istotne jest też odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. W tym wszystkim doskonale sprawdzą się ogrodowe palisady, które można wykorzystać jako wzmocnienie skarp, tarasów oraz wytyczanie ścieżek.

Betonowe palisady produkowane przez JONIEC sprawdzają się świetnie w takiej roli. Dzięki swoim walorom estetycznym mogą być używane jako ograniczenie rabat czy oddzielanie drzewek oraz krzewów ozdobnych od trawnika. Ich istotną zaletą jest wysoka wytrzymałość na zmienne, często nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Jest tak ze względu na wykorzystanie specjalnej techniki zagęszczania betonu Vibro. Co więcej, przy ich produkcji (podobnie jak w przypadku ogrodzeń łupanych Joniec) zastosowano metodę Splitting Technology, która tworzy powierzchnię imitującą kamień łupany. Dzięki temu palisady mają naturalny wygląd wpasowujący się w otaczającą przyrodę. Prezentują się świetnie nie tylko w otoczeniu roślin: doskonale współgrają też z kamiennymi ścieżkami lub z kostką brukową wykorzystywaną bardzo często do ścieżek czy podjazdów.

Projektując ogród z zastosowaniem palisad warto rozważyć geometryczne kształty ścieżek ogrodowych. Jednak coraz częściej w prywatnych ogrodach można zauważyć bardziej niekonwencjonalne (np. ze względu na wykorzystane materiały czy zastosowane kształty oraz formy) aranżacje. Dużo zależy m.in. od tego, w jakim stylu wybrano elewację oraz ogrodzenie. Przy klasycznych ogrodzeniach betonowych lepiej postawić na proste kształty. Niezależnie od wybranego projektu ogrodu warto pamiętać, że montaż takich palisad jest bardzo łatwy, dzięki czemu nasze możliwości nie są ograniczone. Dodatkowo zróżnicowane wymiary i przekroje umożliwiają dopasowanie palisady do funkcji, którą ma pełnić.

Palisady ogrodowe są zdecydowanie jedną z praktyczniejszych form dekoracji ogrodu. Nie tylko ciekawie się prezentują, ale dodatkowo organizują ogrodową przestrzeń.

palisada-4-1palisada-22 palisada-6
palisada-21 palisada-1

Leave a Reply