wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

O czym trzeba pamiętać przy stawianiu ogrodzenia?

Podczas stawiania ogrodzenia skupiamy się przede wszystkim na jego projekcie: jak ma wyglądać i z czego ma być zrobione. Oczywiście są to niezwykle istotne kwestie, jednak nie można zapominać o pozostałych sprawach związanych z budowaniem płotu.

Na początku należy pamiętać o kwestiach prawnych związanych ze wznoszeniem ogrodzenia. Obecnie na budowę płotu na posesji nie jest wymagana zgoda, chyba, że ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 metra. W takim przypadku trzeba zgłosić budowę. Wniosek wraz z oświadczeniem o prawie do nieruchomości należy złożyć 30 dni przed zaplanowanym rozpoczęciem prac. Warto też sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż może się okazać, że MPZP z określonych przyczyn zabrania albo narzuca konkretne rodzaje ogrodzeń.

Przed rozpoczęciem budowy trzeba także dokładnie zaplanować całą konstrukcję: lepiej wybrać podmurówkę czy fundament? Czy na naszej posesji fundament będzie potrzebny pod całym ogrodzeniem czy tylko pod jego częścią? Jakiego betonu użyć przy budowie? To tylko niektóre pytania, które warto sobie zadać i dokładnie przeanalizować, aby później nie pojawiły się komplikacje. Istotny jest również wybór odpowiedniego wykonawcy, który ma doświadczenie w tego typu pracach. Niestety obecnie coraz częściej swoje usługi oferują osoby nieznające się na ogrodzeniach, w efekcie czego ogrodzenie jest źle wykonane: np. pęka lub przekrzywia się. W takich przypadkach często reklamowane są produkty, a powinno być nieprawidłowe wykonanie pracy.

Wybierając rodzaj ogrodzenia należy też zwrócić uwagę na to, by nie stwarzało ono zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt. Dodatkowo bramy oraz furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki, gdyż może to utrudniać ruch pieszych oraz samochodów.

W trakcie stawiania ogrodzenia należy pamiętać też o sąsiadach. Aby uniknąć niepotrzebnego, a czasem także uciążliwego konfliktu, warto porozmawiać z właścicielem posesji obok. Można zaproponować nawet wspólną inwestycję w odcinek ogrodzenia, dzięki czemu uda nam się nieco zaoszczędzić, a później nie będzie niedomówień np. w razie odnowienia płotu.

Gdy ogrodzenie zostało postawione, warto już na samym początku je zaimpregnować lub zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami i zabrudzeniami. W zależności od tego, jaki rodzaj ogrodzenia lub paneli wybierzemy, należy dobrać do nich odpowiednie preparaty jak np. impregnat do ogrodzeń PROTECT, który zalecamy zwłaszcza do ogrodzeń betonowych i kamiennych. Dzięki temu powierzchnia zostanie dobrze zabezpieczona.

krosno_joniec_2016_039_01

krosno_joniec_2016_050_01krosno_joniec_2016_025_01

Leave a Reply