wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Odświeżanie betonowego ogrodzenia

Jesienna pogoda nie służy nie tylko naszym nastrojom i samopoczuciu, ale także ogrodzeniom, które pod wpływem warunków atmosferycznym niszczeją i tracą swój pierwotny, ładny wygląd. Jednak podobnie jak w przypadku innych elementów ogrodowego wystroju istnieją skuteczne metody na ich odświeżenie i przywrócenie do pierwotnego stanu.

Opady deszczu i śniegu, wiatr, a także kurz i inne zanieczyszczenia działają na ogrodzenie betonowe przez cały rok. Efektem jest utrata intensywności kolorów, pojawienie się porostów i grzybów, powstają też nieestetyczne białe plamy i zacieki będące łatwo usuwalnymi węglanowymi wykwitami.

chemia-wykwityOdświeżanie ogrodzenia należy zacząć od jego dokładnego oczyszczenia z występujących na nim zabrudzeń. Doskonale nadaje się do tego specjalny preparat firmy JONIEC®, który najczęściej stosowany jest do materiałów takich jak modułowe ogrodzenia betonowe, ale także do betonowej kostki brukowej czy cegły klinkierowej. Zalecamy stosowanie go do oczyszczania powierzchni z nalotów wapniowych i innych zanieczyszczeń przed planowanym impregnowaniem czy też malowaniem powierzchni.

Preparat należy nałożyć na powierzchnię przy pomocy pędzla lub natryskiwaczem na brudną nawierzchnię i odczekać kilka minut. Podczas nakładania preparatu pojawia się piana, której intensywność zależy od stopnia zabrudzenia ogrodzenia. Nakłada się go kilka razy bez zmywania aż do momentu zaniku piany. Jako że reakcja może zachodzić dość burzliwie, warto zachować odpowiednią odległość. Jeśli wykwity są usuwane z materiałów budowlanych, lepiej nie zmywać nawierzchni wodą, ponieważ mogą pojawić się tzw. wtórne wykwity, które mogą być nawet bardziej intensywne.

chemia-impregnatNależy pamiętać, że występowanie wykwitów jest procesem naturalnym, który jest skutkiem mineralnego pochodzenia materiałów. Można jednak minimalizować szanse na ich powstawanie dzięki odpowiedniej impregnacji nawierzchni ogrodzenia.

UWAGA! Jeśli „Impregnat do ogrodzeń” stosowany jest po usuwaniu wykwitów – to może być on aplikowany dopiero po 5-7 dniach od momentu nałożenia preparatu do usuwania wykwitów i nalotów.

Bardzo skuteczny jest specjalny impregnat do ogrodzeń PROTECT, który zalecamy szczególnie do bloczków ogrodzeniowych, kamiennych oraz prefabrykatów. Jego zastosowanie zwiększa odporność ogrodzeń na wszelkie zabrudzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne i do tego jednocześnie poprawia wygląd ogrodzenia: zmniejsza jego ścieralność i wzmacnia kolor. Impregnację zaleca się wykonać nie wcześniej, niż miesiąc po zakończeniu budowy, na oczyszczonej i suchej powierzchni ogrodzenia.

Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie betonowego ogrodzenia przedłuży jego trwałość i naturalny wygląd. Wystarczy pamiętać o okresowej konserwacji (zaleca się przeprowadzanie zabiegu średnio co 2-5 lat), a nasz płot będzie nam służył przez długie lata.

Leave a Reply

 • JOANNA 02.03.2017 / 11:03

  IMPREGNAT JEST SUPER!W ZESZLYM ROKU POSTAWILISMY OGRODZENIE Z KAMIENIA PIASKOWCA Z FIRMY JONIEC I ZABEZPIECZYLISMY GO INPREGNTEM PROTECT TEZ FIRMY JONIEC I EFEKT CUDOWNY KAMIEN NABRAL BLASKU NATURALNEGO WYGLADU O DZIWO ZE PRZY ZAKUPIE OWEGO IMPREGNATU NIKT NAS NIE POINFORMOWAL ZE TRZEBA TA CZYNNOSC POWTARZAC CO 2LATA,ALE MIMO TEGO POLECAM TEN IMPREGNAT BO NAPRAWDE WARTO ZAINWESTOWAC.JESTESMY BARDZO BARDZO ZADOWOLENI.POLECAM!!!

 • JB210 16.03.2018 / 08:03

  Dotyczy specjalnego preparatu firmy JONIEC®. Napisali Państwo, że cyt. „Zalecamy stosowanie go do oczyszczania powierzchni z nalotów wapniowych i innych zanieczyszczeń przed planowanym impregnowaniem czy też malowaniem powierzchni.”

  Czy można śmiało stosować go do usunięcia wykwitów rok lub dwa lata po impregnacji (przed ponowną impregnacją)?

  Jesienią 2017 z powodu braku dobrej pogody zaimpregnowałem tylko fragment ogrodzenia Joniec GORC® de Luxe (Getyt). Intensywność pojawiania się wykwitów na części impregnowanej jest nieco mniejsza niż na nieimpregnowanej, jednak wizualnie i tak dość spora. Czy po upływie pół roku od impregnacji (preparatem PROTECT) mogę na tym fragmencie ogrodzenia zastosować ten specjalny preparat w celu usunięcia wykwitów?

  Impregnat PROTECT działa. Polecam. Po intensywnych deszczach na zaimpregnowanym fragmencie ogrodzenia, na daszkach stoją krople wody, natomiast część nieimpregnowana jest intensywnie nasiąknięta.

  • Joniec 20.03.2018 / 11:03

   Preparat do usuwania wykwitów można zastosować na powierzchnię pokrytą impregnatem Protect. Sugerujemy jednak, aby dla pewności przetestować to w mniej widocznym miejscu. WAŻNE! Po czyszczeniu powierzchni z wykwitów należy odczekać ok. 2-3 tygodnie przed następną impregnacją – w trakcie przeprowadzania tych prac powierzchnia bloczków ogrodzeniowych musi być idealnie sucha.

 • Dominik Zimniak 20.05.2018 / 08:05

  Witam. Jakie jest średnie zużycie impregnatu ? Na ile wystarcza ?

  • Joniec 25.05.2018 / 12:05

   1l impregnatu wystarcza na ok. 5m2 pokrycia powierzchni.