wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Dopasowanie ogrodzenia do stylu domu

Jak dobrze wiemy, ładny dom to nie tylko budynek i jego projekt oraz wykonanie. Atrakcyjna wizualnie posesja składa się z wielu elementów: budynku mieszkalnego, garażu, płotu oraz dobrze zagospodarowanej przestrzeni wokół domu. Aby wszystko składało się w estetyczną całość, to musi być ze sobą połączone odpowiednią stylistyką. Spoiwem może być tutaj ogrodzenie oddzielające posesję od przestrzeni publicznej.

Pewnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale płot może zmienić naprawdę wiele w postrzeganiu budynku. Gdy dobrze dopasujemy ogrodzenie do stylu budownictwa, to dom będzie prezentować się jeszcze lepiej.

307

Niezwykle istotne jest, aby podczas projektowania ogrodzenia dostosować je do charakteru miejsca. Tak, aby styl domu oraz płotu był spójny. Dlatego też styl cokołu oraz słupków powinien nawiązywać do sposobu wykończenia elewacji budynku. W przypadku przęseł można użyć takich samych materiałów, z których wykonano balustrady przy budynku (jeśli takowe są).

Ważną kwestię odgrywa tutaj również kolorystyka. Dla miłośników stonowanej i spokojnej estetyki trafnym rozwiązaniem jest dobranie barwy ogrodzenia pod zabarwienie elewacji. Np. gdy ściany domu, garaż oraz okienne obramowania są jaśniejsze i wyraźnie odcinają się od czerwonego dachu, warto zachować tę równowagę i postawić również na bardziej stonowane ogrodzenie zgrywające się z domem. Dzięki bogatej kolorystyce oferowanych przez nas ogrodzeń oraz bloczków elewacyjnych stworzenie współgrającej ze sobą kompozycji nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Miłośnikom kontrastów do gustu przypadnie zapewne zestawienie metalowych elementów ogrodzenia, np. furtki czy skrzynki na listy (pasujących m.in. do szarych dachówek i tynku o podobnej barwie), z drewnianymi przęsłami, które będą ciepłym akcentem w całym projekcie. Dodatkowo kontrastowe połączenia kolorów oraz geometryczne kształty nadadzą ogrodzeniu nowoczesny charakter doskonale komponujący się z nowatorskim budownictwem. Natomiast przęsła z metalu z wyszukanym ornamentem lub stylowymi zdobieniami będą doskonale pasować do tradycyjnej architektury.

Warto także zwrócić uwagę na okolicę, w której mieszkamy- jeśli droga, przy której stoi dom jest ruchliwa i głośna, a nam zależy na spokoju i prywatności, doskonałym wyborem będzie ogrodzenie betonowe w postaci muru, które ochroni nas przed hałasem, kurzem oraz brudem unoszącym się z ulic. Oczywiście zagwarantuje nam także spokój i prywatność oddzielając od wzroku przechodniów. Jeżeli zdecydujemy się na taki wariant, to warto rozważyć zrobienie nieco większej przerwy na furtkę w stosunku do szerokości drzwi wejściowych. Takie rozwiązanie jest bardziej stylowe i reprezentacyjne.

154 87 308

Leave a Reply