wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Jak zaplanować domofon, skrzynkę lub śmietnik w ogrodzeniu?

Odpowiednie zaprojektowanie i zaplanowanie ogrodzenia jest niezwykle ważne. Istotny jest nie tylko wygląd, ale też jego funkcjonalność, którą docenia się podczas codziennych czynności. O czym pamiętać, aby całość była dobrze zorganizowana i usprawniała nasze rutynowe działania?

O planowaniu wjazdu oraz furtki pisaliśmy niedawno, dlatego też tym razem skupimy się na pozostałych elementach, które mogą pojawić się przy ogrodzeniu. Jest to m.in. domofon, skrzynka na listy czy też śmietnik.

GL22 GORC (87) GL38 GORC (161)

Domofon, podobnie jak skrzynka na listy, powinny znajdować się przy furtce. Jest to dosyć oczywiste i najprostsze rozwiązanie. Najlepiej umiejscowić go tak, by był na wysokości twarzy (jest to istotne przede wszystkim, gdy posiadamy wideomofon). Natomiast skrzynkę pocztową można zamontować na furtce, bądź obok niej – tak, by dostęp do niej był łatwy zarówno dla nas, jak i dla listonosza.

Bardzo ważne jest też odpowiednie wkomponowanie skrzynek przyłączeniowych gazu oraz elektryczności. Należy tutaj pamiętać, że muszą one być stale dostępne od zewnątrz i powinny być stawiane w linii ogrodzenia. Jednak nie powinny zwracać na siebie uwagi, aby nie psuć estetycznego efektu naszego płotu. Można rozważyć ich umiejscowienie na uboczu, gdzie nie będą zwracały na siebie uwagi.

Jednak wcześniej istotnym etapem budowy jest doprowadzenie przyłączy (elektrycznych czy też gazowych) do środka słupków lub murków. Rury powinny zostać wprowadzone już w trakcie stawiania fundamentów, a dokładniej przed ich zalaniem. Następnie prowadzone są po słupkach ogrodzeniowych bądź murze na odpowiednią wysokość i wtedy zalewa się wnętrze betonem. Gdy przyłącza się już poprowadzone, można zająć się skrzynkami przyłączeniowymi.

Zdecydowanie warto pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu śmietnika – łatwy dostęp zapewni nam jego sprawne użytkowanie. Prócz tego istotne jest, aby nie rzucał się zbytnio w oczy. Tutaj najprostszym, a jednocześnie niedrogim i estetycznym rozwiązaniem jest zrobienie wnęki na pojemnik na śmieci, która jest wkomponowana blisko bramy wjazdowej. Najlepiej wygląda to, gdy brama jest lekko wycofana z linii ogrodzenia, a miejsce na śmietnik jest umiejscowione bokiem do ulicy. By nie przykuwało zbytniej uwagi można osłonić je np. żywopłotem.

Przy wyborze miejsca na śmietnik, należy pamiętać o jego prawidłowej lokalizacji. Nie może on znajdować się bliżej niż 3 metry od okien oraz drzwi i minimalnie 2 metry od granicy działki z sąsiadem oraz bezpośrednio przy granicy z nim, jeżeli styka się ze śmietnikiem u sąsiada.

Jeżeli już przy wstępnym projekcie naszego ogrodzenia uwzględnimy wszystkie te elementy, to z pewnością wpłynie to pozytywnie na jego funkcjonalność, a my sami nie będziemy zwracać uwagi na rutynowe codziennie czynności.

GL38 GORC (179)GL38 GORC (21)GL38 GORC (50)P1040055

Leave a Reply

 • Jacek 31.08.2016 / 01:08

  Świetny artykuł oraz fotki!

 • Ogrodzenia siatkowe 07.09.2016 / 10:09

  Jak zwykle świetny artykuł 🙂

 • Mateusz 10.05.2022 / 10:05

  Co to za domofon na pierwszym zdjęciu??

  • Joniec 11.05.2022 / 01:05

   Niestety nie znamy producenta domofonu. Zdjęcie zrobione było u klienta, który kupił nasze bloczki ogrodzeniowe. Nie wiemy, gdzie kupione były akcesoria do ogrodzenia.