wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Czyszczenie elewacji

Każda elewacja, aby stale ładnie się prezentowała, musi być odpowiednio pielęgnowana. Nie wymaga ona gruntownego czyszczenia każdego roku- wystarczy dokładne mycie co kilka lat. Metody czyszczenia zależą przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń, samej elewacji oraz położenia domu.

Jeżeli dom usytuowany jest w pobliżu ruchliwej drogi lub lasu (przez co może być większa wilgotność powietrza), to konieczność czyszczenia elewacji może pojawić się znacznie szybciej niż w przypadku budynku położonego w spokojnej okolicy. Od struktury nawierzchni zależy, jak szybko i w jakim stopniu zanieczyszczenia będą się osadzać czy też wnikać w materiał. Panuje opinia, ze im gładsza powierzchnia, tym mniejsza podatność na brud. Nie zawsze się to sprawdza, gdyż bloczki elewacyjne TOM, które mają charakterystyczną fakturę są niezwykle odporne na wszelkie zabrudzenia.

Zazwyczaj elewacje pokryte są cienkowarstwowym tynkiem, na którym szczególnie widoczne są szare zabrudzenia powstałe w wyniku osiadania kurzu oraz sadzy. Tutaj najczęściej wystarczy mycie wodą, jednak nie należy przesadzić z szorowaniem ściany, gdyż zbyt intensywne mycie może uszkodzić jej powierzchnię. Ważna jest także temperatura- gorąca woda jest efektywniejsza i umożliwia usunięcie tłustych i trudnych zabrudzeń. Ale zbyt wysoka temperatura może spowodować odkształcenia elewacji, a nawet pęknięcia. Najskuteczniejsza będzie tutaj myjka ciśnieniowa, która zdecydowanie przyspieszy cały proces.

W sytuacji, gdy zabrudzenia są tak silne, że nie wystarczy już sama woda, gdyż brud dostał się głębiej, należy sięgnąć po mocniejsze środki. Dotyczy to zwłaszcza nalotu z glonów oraz mchów. W takich przypadkach najskuteczniejsza będzie chemia budowlana, która przeważnie jest sprzedawana w formie koncentratu. W zależności od intensywności zabrudzeń dopasowuje się stopień rozcieńczenia preparatu – im bardziej zanieczyszczona elewacja, tym większe powinno być stężenie stosowanych środków.

W celu uniknięcia walki z takimi nieczystościami najprostszym sposobem jest zastosowanie bloczków elewacyjnych, które są odporne na rozmaite zabrudzenia. Ostatnio pisaliśmy o zaletach naszych bloczków elewacyjnych TOM, które stanowią eleganckie wykończenie elewacji. Prócz tego są niezwykle odporne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych.

Decydując się na elewację domu warto rozważyć nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. Ważne jest, aby wybrane materiały były trwałe, a ich pielęgnacja niezbyt wymagająca.

podmurówka z bloczkami elewacyjnymi TOM

Leave a Reply

 • majsterglass.pl 25.08.2016 / 12:08

  Cenny artykuł i wskazówki budowlane.

 • Laik 30.08.2016 / 09:08

  Tego właśnie szukałem. Dobry artykuł.

 • elewacje 13.10.2016 / 10:10

  Polecam http://czyszczenie.xlx.pl/

 • mycieczyszczenie 28.10.2016 / 11:10

  Interesujące wskazówki, dziękuję za artykuł

 • maestronice 18.03.2017 / 01:03

  Usuwanie graffiti Mysłowice
  http://czyszczenieelewacji24.pl

 • Romek 10.12.2018 / 02:12

  Świetny poradnik, rozwiązuje większość problemów.

 • ONPRO 25.08.2020 / 01:08

  Świetny poradnik, niestety najważniesze są odpowiednie materiały. Niektóre na parwdę trudno się myje.

 • Leszek 28.09.2021 / 09:09

  bardzo pomocne, dziękuję