wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Podstawa ogrodzenia – podmurówka czy fundament?

Jak dobrze wiadomo, ogrodzenie posesji to nie tylko kwestia estetyki, ale w znacznym stopniu także bezpieczeństwa. Wyznaczając granice naszej działki w określony sposób (płotem wysokim, niskim, murowanym czy też ażurowym) nadajemy charakter całej posiadłości. Aby ogrodzenie gwarantowało nam bezpieczeństwo, musi być przede wszystkim solidne i dobrze skonstruowane. Jednym z niezwykle ważnych czynników wpływających na trwałość ogrodzenia jest jego fundament.

Do wyboru mamy dwa posadowienia: podmurówkę oraz fundamenty. Decyzja, który z wariantów należy wybrać zależy od kilku czynników: rodzaju ogrodzenia, planowanych kosztów wykonania, czasu, którego potrzebujemy na wzniesienie całej konstrukcji, itp.

Gorc de Luxe czerwony_01

Podmurówki 9_01 (1)

Podmurówka jest bardzo prostym i niekłopotliwym rozwiązaniem. To prefabrykowana deska betonowa, która doskonale sprawdza się przy płotach lekkich: z siatki bądź gotowych paneli (metalowych, pcv, drewnianych). Izoluje ona przęsła od gruntu tym samym zwiększając ich trwałość. Długość podmurówki dostosowana jest do wymiarów większości gotowych przęseł dostępnych w marketach i na składach budowlanych. W tym przypadku montaż ogrodzenia jest raczej prosty – wykopy w gruncie wykonuje się jedynie pod stopy fundamentowe będące podstawą dla słupków, do których mocowane są przęsła.

Jeśli chodzi o pełne fundamenty, to tę opcję zaleca się do ogrodzenia budowanego z kamienia, bloczków betonowych, bloczków łupanych, klinkieru. W takim przypadku należy dokładnie zaprojektować oraz wykonać posadowienie, które zapewni nam odpowiednie przeniesienie ciężaru na podłoże gruntowe. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że ogrodzenie będzie prawidłowo „pracować” w różnych warunkach. Nie można również zapomnieć o istotnym czynniku, jakim jest przemarzanie gruntu. W zależności od strefy – w Polsce głębokość przemarzania występuje w granicach od 0,8m do 1,4m. Fundamenty pod ogrodzenie wyprowadzane są na ok. 5-10 cm ponad poziom gruntu, a na koniec układa się izolację mającą zabezpieczyć całość przed wilgocią. Wylewanie fundamentu jest zdecydowanie bardziej czasochłonne i kosztowne w porównaniu z podmurówką. Jednak jest to bardzo dobre rozwiązanie na niejednolitym podłożu oraz gdy konieczna jest wysoka stabilność ogrodzenia.

Niezależnie od rodzaju ogrodzenia musimy pamiętać o jego odpowiedniej konstrukcji. Zarówno fundament jak i podmurówka zapewnią stabilną oraz bezpieczną pracę całej struktury, dzięki czemu będzie ona nam służyć przez długie lata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gorc de Luxe onyx 2_01 Podmurówki 2_01Gorc de Luxe piaskowy 8_01

Leave a Reply