wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Zabezpieczenie ogrodzenia przed rdzą

Ogrodzenie domu stanowi w dużym stopniu jego wizytówkę. To, jak się prezentuje, zależy w dużym stopniu od nas samych. Przede wszystkim należy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Aby płot prezentował się zawsze efektownie, konieczne jest zabezpieczenie go przed wpływem czynników atmosferycznych. Jednym ze skutków niezabezpieczenia elementów ogrodzenia może być pojawienie się rdzy.

Do korozji metalu, z którego zazwyczaj produkowane są przęsła ogrodzeniowe, przyczynia się woda, zanieczyszczenia powietrza, różnice temperatur oraz inne czynniki atmosferyczne. Efektem tego jest wżerająca się w metal rdza. Co więcej, rdzawe osady mogą pojawić się także na podmurówce prefabrykowanej lub wykonanej z bloczków betonowych. Jest to skutek opadów, które spłukują rdzę i powodując nieestetyczne przebarwienia pod metalowymi elementami.

GL22 GORC (159)

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy odpowiednio przygotować ogrodzenie. Musi być ono suche i czyste. Jeżeli przystępujemy do renowacji, to należy oczyścić powierzchnię odnawianych części z rdzy, pyłów oraz smarów. Można zrobić to np. przy pomocy środków odrdzewiających oraz papieru ściernego. Następnie przęsła należy umyć, by nie znajdowały się na nich resztki rdzy czy stosowanych substancji. Gdy ogrodzenie jest oczyszczone i osuszone, można przystąpić do jego malowania, które wykonuje się dwuetapowo.

Jako pierwszą warstwę nakłada się antykorozyjną farbę gruntującą. Jej głównym zadaniem jest ochrona materiałów przed powstawaniem rdzy. Jednocześnie zwiększa ona przyczepność i zmniejsza zużycie środka w kolejnych nanoszonych warstwach. Kolor pierwszej warstwy powinno dobierać się pod kątem farby dekoracyjnej, która stanowi wierzchnią warstwę. Dlatego też podczas zakupu warto sprawdzić na opakowaniu, pod jakie emulsje można stosować dany podkład. Jako że farby antykorozyjne również są dostępne w różnych barwach, najlepiej dobrać kolor zbliżony do tego, jaki zastosujemy w drugim etapie- w ten sposób zużyjemy mniej farby dekoracyjnej. Na rynku dostępne są także farby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają wcześniejszego nałożenia podkładu. Jednak nie są one tak skuteczne jak te typowo gruntujące.

Stosowane na powierzchnię ogrodzeń preparaty tworzą powłokę, która jest odporna na działanie czynników zewnętrznych: tłuszczów, wilgoci, czy też promieni UV. W ten sposób zabezpieczamy płot przed występowaniem szkodliwej dla metalowych materiałów rdzy. Jednak aby dobry stan ogrodzenia utrzymywał się jak najdłużej, należy pamiętać o jego regularnym odnawianiu, które powinno odbywać się co kilka lat.

GL38 GORC (44)

GL22 GORC (27) GL22 GORC (60)

Leave a Reply

  • Koszt ogrodzenia 31.08.2016 / 01:08

    Ciekawy wpis. Można dowiedzieć się cennych informacji.