wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Jakiego betonu użyć do budowy ogrodzenia?

Aby ogrodzenie służyło nam przez lata, podczas budowy muszą być uwzględnione zasady sztuki budowlanej. Jednym z niezwykle istotnych parametrów jest beton wykorzystywany do wypełniania bloczków, z których ogrodzenie jest zbudowane. Ważna jest także jego odpowiednia jakość.

ZANIM ZACZNIEMY BUDOWĘ

Przed przygotowaniem betonu do zalewania bloczków ogrodzeniowych należy zwrócić uwagę na jakość cementu oraz kruszyw, które zostały wykorzystane do jego przyrządzenia. Bardzo często decydujemy się na najzwyklejszy cement dostępny w marketach nie do końca zdając sobie sprawę z jego niskiej jakości. Jako że nie mamy pewności, czy taki produkt jest odpowiedni gatunkowo, lepiej dokonać zakupu w sprawdzonym miejscu. Warto też zachować paragon – w przypadku, gdy z ogrodzeniem wystąpią jakieś problemy, to do złożenia reklamacji konieczne jest posiadanie dowodu zakupu materiałów. Warto również zadbać o odpowiednią klasę jego ekspozycji. Zalecamy, aby nie była ona niższa niż XF1.

ETAP BUDOWY

Bloczki należy zalewać warstwami, najlepiej jednorazowo po 1-3 warstwy. Jednak przed wylaniem betonu konieczne jest zwilżenie bloczków wodą. W ten sposób nie dojdzie do wyciągania wody z betonowej mieszanki przez suche bloczki. Należy unikać polewania bloczków dużymi strumieniami wody (z węża czy też z wiadra). Najlepszym rozwiązaniem będzie rozproszenie wody przy użyciu spryskiwacza. Bloczki powinny być jedynie wilgotne – nie powinna nastąpić sytuacja, gdzie woda będzie się zbierała wewnątrz. Jednak jeśli już dojdzie do takiego zdarzenia, to przed wprowadzeniem mieszanki betonowej do pustaków trzeba usunąć nadmiar wody.

Betonowa mieszanka powinna mieć taką konsystencję, aby można ją było bez problemu formować i układać w komorach bloczków. Jego plastyczność zwiększy zastosowanie upłynniającego plastyfikatora. W trakcie wlewania mieszanki do bloczków powinno się ją zagęszczać przez ręczne sztychowanie (które wykonuje się używając drewnianej kantówki bądź metalowego pręta). Całość trzeba kondensować do szczelnego wypełnienia formy. Trzeba jednak uważać, by nie doszło do rozsegregowania mieszanki.

CO JESZCZE JEST WAŻNE

Pod żadnym pozorem nie należy do wymieszanego betonu dolewać wody. W ten sposób tylko osłabimy jego jakość. Istotne jest również, żeby wykonywać prace w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, jednak nie powinna ona przekroczyć 25 stopni. Jeżeli zachowamy szczególne zabiegi pielęgnacyjne, to w wyjątkowych okolicznościach można pracować w temperaturze do 30 stopni. Stosowanie się do tych zaleceń powinno zapewnić bezproblemowe zamontowanie bloczków ogrodzeniowych.

Gdy już zalejemy bloczki, należy przykryć je folią budowlaną – zapobiegnie to odparowywaniu wody z betonowej mieszanki. Osłonę należy stosować aż do czasu przykrycia ogrodzenia daszkami albo przez minimum 7 dni. Dzięki temu beton stężeje i odpowiednio umocni konstrukcję.

Leave a Reply

  • Betoniarnia BETOMEX 25.08.2019 / 06:08

    Może nie jest to aż tak istotne jak w fundamencie, dlatego można pokusić się o lekką ekonomię w tym przypadku. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie to ogrodzenie docelowo ma być…