wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Projektujemy ogród – aranżacja skarpy ogrodowej

06.05.2016 Autor: Kategoria: Oferta

Jeżeli nasz ogród znajduje się na zróżnicowanym pod względem rzeźby i wysokości terenu, to miłośnicy ogrodnictwa mają przed sobą wiele możliwości aranżacji zielonej przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowana skarpa bez wątpienia będzie prezentować się malowniczo. Jednak nierówności ziemi mogą być także utrudnieniem – uskoki i krzywizny gruntu trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby ziemia się nie osuwała. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowanie zabezpieczających murków oporowych.

Joniec gazon 4_01

Budowane do wzmocnienia skarpy murki można wznieść z łupanego kamienia, cegły lub betonu. Istotne jest, by były postawione na ustabilizowanym wcześniej podłożu (można do tego zastosować np. ubitą podsypkę cementowo-piaskową). Można je także osadzić na stabilnym fundamencie zbudowanym na głębokości poniżej poziomu przemarzania gruntu. Tak naprawdę sposób montażu zależy w znacznym stopniu od wykorzystywanych materiałów i wysokości muru oporowego.

umocnienie skarpy

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest murek wykonany z betonowych gazonów. Dużym atutem ich wykorzystania jest fakt, że hamują one erozję gleby. Ich zazębiające się profile sprawiają, że można stworzyć z nich stabilne zespalające powiązania, które można rozmaicie aranżować i tworzyć ciekawe kompozycje. Ułożone kaskadowo i obsadzone roślinnością gazony na pewno będą prezentowały się bardzo atrakcyjnie.

RIO bloczek skarpowy 9_01

Efektownie wyglądają także bloczki skarpowe, które sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne jest ustabilizowanie terenu czy wzmocnienie zbocza. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem są elementy skarpowe RIO, które zostały zaprojektowane właśnie w tym celu. Kształt trapezu daje możliwość stworzenia dowolnych linii: prostych, falistych czy też kołowych, natomiast wygląd imitujący kamień dodaje całości naturalnego charakteru. Dzięki różnym wariantom kolorystycznym (np. onyx, piryt, vera czy też alaska) możemy stworzyć różne aranżacje dopasowane do gotowych już elementów ogrodu.

Jeżeli lubimy efektowne rozwiązania i właśnie takie chcemy mieć w naszym ogrodzie, to pełna roślinności skarpa z pewnością przypadnie nam do gustu. Jednak projektując taki teren należy pamiętać o jego odpowiednim wzmocnieniu. Warto wybrać taką podbudowę, która nie tylko będzie skuteczna, ale jednocześnie wzbogaci nasz ogród wizualnie i stworzy interesującą przestrzeń jednocześnie podkreślając jej charakter.

Joniec gazon 5

Leave a Reply

  • Nadia 29.12.2016 / 01:12

    Witam ja u siebie zastosowania specjalne kratki tego typu http://siatkiplastikowe.com.pl/?p=p_51&sName=eko-krata-stabilizacja-gruntu do stabilizacji gruntu i sprawdziły się doskonale 🙂

  • Magdalena 14.04.2017 / 10:04

    Skarpę ogrodową jak na zdjęciach powyżej można zaaranżować w różnorodny sposób 🙂 Ostatnio widziałam właśnie taki projekt ogrodu, w którym bardzo dużą rolę odgrywało oświetlenie, które znajdowało się w kostce lub w skarpie 😉