wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Czy fundament jest konieczny pod całym ogrodzeniem?

Stawiając ogrodzenie chcemy, aby służyło nam przez długie lata. Ma nie tylko ładnie się prezentować, ma być także mocne i trwałe. Aby tak było – konieczne jest m.in. prawidłowe wykonanie fundamentu. Często zadawanym pytaniem jest: czy fundament jest niezbędny pod całym ogrodzeniem, czy może wystarczy podbudowa pod samymi słupkami?

02 fundamentSposób wykonania fundamentu ma związek z rodzajem gruntu oraz typem ogrodzenia, które chcemy wybudować. Na terenach, na których występują grunty wysadzinowe (zwłaszcza gliniaste) każde ogrodzenie wymaga posadowienia fundamentu poniżej strefy przemarzania, czyli w granicach 80 -140 cm (w zależności od regionu i lokalnego klimatu). Gdyby posadowienie było płytsze, ogrodzenie wskutek ruchów gruntu mogłoby popękać i ulec poważnym uszkodzeniom. Przy glebach niewysadzinowych, które nie pęcznieją pod wypływem ujemnych temperatur, głównie piasków, fundamenty pod część podmurówkową mogą być płytsze, ale pod słupki zalecamy wykonanie stóp fundamentowych poniżej strefy przemarzania gruntu.

 W obu wymienionych wyżej przypadkach należy bardzo dokładnie wykonać dylatacje pomiędzy słupkami i ich fundamentem, a podmurówką. W przeciwnym razie w tych miejscach może dojść do pęknięć spowodowanych ruchami ziemi. Trzeba jednocześnie pamiętać, że takie podbudowy nie mogą być z sobą trwale połączone, ponieważ będą one pracować w różny sposób.

01 wykopW przypadku ogrodzeń, które są wykonane z murowanych słupków oraz metalowego bądź drewnianego wypełnienia, reguły wykonania fundamentu są podobne: głębsze podmurowanie robi się pod same słupki, natomiast między nimi poziom podwaliny może być już niższy (ok. 60cm). Przęsła metalowe i drewniane nie ulegają uszkodzeniom pod wpływem ewentualnych ruchów gruntu wskutek mrozów, dlatego zabezpieczenie nie musi być tak mocne jak w przypadku cięższych elementów. Tu także należy wykonać dylatacje pomiędzy słupkami a podmurówką. Fundamenty uskokowe, które mają posadowienie na różnych poziomach, sprawdzają się w przypadku posesji położonych na terenach nierównych i pochyłych, gdzie ogrodzenie musi mieć formę schodkową.

Niezależnie od rodzaju ogrodzenia podbudowę należy wyprowadzić ok. 20 cm powyżej poziomu gruntu. Na jej powierzchni układa się poziomą izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw folii fundamentowej IZOHAN EKO 1K.

Każde ogrodzenie, nawet najlżejsze powinno mieć podmurówkę i pod żadnym pozorem nie powinniśmy z niej rezygnować. To dzięki niej płot jest stabilny. Wykonanie samych stop fundamentowych pod słupkami również nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej wykonać chociażby płytką podwalinę biegnącą wzdłuż całego ogrodzenia. Wzmocni to nasze ogrodzenie i dodatkowo utrudni ewentualne próby podkopania się pod nim.

Leave a Reply