wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Pielęgnacja ogrodzeń murowanych

impregnacja ogrodzenia

Ogrodzenia murowane, jak każda część naszej posesji, również narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Mogą one niekoniecznie uszkodzić mur, ale po prostu niekorzystnie wpłynąć na jego wygląd. Jak dbać o ogrodzenie, aby jak najdłużej cieszyć się jego naturalnym pięknem?

Na początku należy odpowiednio zabezpieczyć ogrodzenie. Już na etapie jego budowy można zastosować odpowiednie środki, jak np. kleje uszczelniające. Ich zadanie polega na dodatkowym wypełnieniu szczelin między bloczkami, co powoduje ochronę tych miejsc przed wchłanianiem wilgoci do rdzenia betonowego. Kolejnym sposobem jest impregnacja. Impregnowanie ma zabezpieczyć materiał przed wchłanianiem wilgoci oraz wszelkich zabrudzeń. Odpowiednie preparaty zwiększają odporność na nieczystości i warunki atmosferyczne, dodatkowo zmniejszają ścieralność, a także poprawiają wygląd powierzchni m.in. wzmacniając jej kolor. Impregnację zaleca się wykonać miesiąc po zakończeniu budowy.

Kolejnym etapem jest renowacja. Tak naprawdę, dzięki wcześniejszemu dobremu zaimpregnowaniu, ogrodzenie nie powinno wymagać częstej restauracji. Dlatego też zazwyczaj wystarczy jedynie przemycie ogrodzenia myjką ciśnieniową. Jeżeli jednak ogrodzenie nie zostało uprzednio zaimpregnowane, można zastosować różne środki mające ograniczyć, a nawet zapobiec działaniu czynników zewnętrznych. Możemy wtedy zastosować preparaty do usuwania mchów i porostów, które bardzo często pojawiają się w zacienionych i wilgotnych punktach murów. Dobrej jakości substancje nie tylko usuwają nieproszoną narośl, ale też mało estetyczny nalot. Mogą być one stosowane także profilaktycznie. Inną substancją jest środek do usuwania wykwitów wapiennych powstających w formie białych plam i nacieków.

Jako że strefa klimatyczna naszego regionu niekoniecznie sprzyja utrzymaniu architektury w odpowiednim stanie, należy stosować odpowiednie środki chemiczne, dzięki którym możemy się ustrzec przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki nim możemy odpowiednio zabezpieczyć nie tylko ogrodzenia murowane, ale i całe nasze domostwo.

Leave a Reply