wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Izolacja pozioma fundamentu – po co ją robić?

Od fundamentu zależy stabilność i trwałość stawianej konstrukcji. Na tym etapie budowy trzeba być bardzo dokładnym. Ważne jest tutaj odpowiednie wykonanie izolacji poziomej, której brak może się źle skończyć. Dlatego istotne jest, by nigdy o niej nie zapominać.

Bez tytułuIzolacja pozioma jest niezbędnym elementem zabezpieczenia fundamentów i pełni podwójną funkcję. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie podciąganiu wilgoci z gruntu w górę. Jednocześnie jest elastyczną warstwą rozdzielającą ławy fundamentowe od ścian budowli, co zabezpiecza je przed pękaniem w wyniku osiadania konstrukcji. Ponadto zapobiega ona występowaniu niechcianych wykwitów wapniowych oraz pęknięciom spowodowanych między innymi mrozem. Nieodpowiednie wykonanie lub całkowity brak izolacji może stworzyć różne zagrożenia w rozmaitych budowlach, takich jak ogrodzenia, ściany z gazonów, czy ściany z bloczków TOM. Brak izolacji przed czynnikami zewnętrznymi wpływa niszcząco na materiały konstrukcyjne. Przyczynia się do powstawania korozji chemicznej oraz biologicznej. Może doprowadzić do zawilgocenia ścian i murów lub ich pęknięć.

Taka izolacja najczęściej wykonywana jest za pomocą ekofolii wysokociśnieniowej IZOHAN lub masy bitumicznej. Gdyby nie tego typu zabezpieczenie na styku elementów konstrukcyjnych, mogłyby nastąpić pęknięcia i w rezultacie osiadanie i niszczenie budowli.

Pamiętajmy więc: aby stawiane przez nas budowle były bezpieczne i służyły nam przez długie lata, należy wykonać odpowiednią izolację poziomą fundamentu. Prawidłowe jej wykonanie jest bardzo ważne, gdyż w przypadku złej realizacji późniejsze jej poprawienie jest kosztowne, a czasami nawet niemożliwe.

Leave a Reply