wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodzenia?

Przy wznoszeniu ogrodzeń nie ma miejsca na improwizację, wszystko musi zostać uwzględnione w projekcie i krok po kroku wykonane we właściwym czasie. Dotyczy to nie tylko rozplanowania kolejności układania poszczególnych elementów ogrodzeń, ale również wszelkich dodatkowych urządzeń, jak domofon czy skrzynka na listy. Jeśli w fazie projektowej zapomnimy o tak prozaicznych kwestiach, zostaniemy zmuszeni do rozbiórki fragmentu już gotowego muru ogrodzeniowego, czego chyba każdy wolałby uniknąć.

Ze wspomnianych elementów większe wymagania dotyczą domofonu. Tu nie tylko trzeba wyznaczyć dla niego odpowiednie miejsce w słupku ogrodzeniowym znajdującym się najbliżej bramki wejściowej, ale także wykonać odpowiedni otwór montażowy oraz umiejętnie przeprowadzić kable wewnątrz ogrodzenia. W przypadku skrzynki na listy wystarczy wskazać odpowiednie miejsce montażu oraz wyciąć przestrzeń niezbędną do jej zamontowania. Z reguły domofon i skrzynka pocztowa umiejscawiane są na słupkach ogrodzeniowych, znajdujących się po przeciwnych stronach bramki wejściowej.

Schemat ogrodzenia powinien uwzględniać nie tylko miejsce montażu wspomnianych elementów, ale także choćby wnękę, przeznaczoną jako miejsce na kosz na śmieci. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie takiego kubła właśnie możliwie blisko ulicy, by zapewnić dostęp do niego zarówno z wnętrza posesji, jak i z zewnątrz, dla pracowników komunalnych. Wiąże się to jednak ze złamaniem prostej linii ogrodzenia, które kierowane jest do środka, a od ulicy zastępowane przez bramkę. Niby prosta sprawa, ale jeśli zapomnimy o którymkolwiek z elementów takiej konstrukcji, czeka nas z jednej strony rozbiórka, a z drugiej dobudowanie brakujących fragmentów.

To wszystko pokazuje, jak istotnym jest właściwe rozplanowanie inwestycji, jaką jest stawianie ogrodzenia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przeprowadzając się do domu z mieszkania, gdzie kwestie te rozwiązane są w zupełnie inny sposób.

Leave a Reply

  • Inżynier 04.12.2015 / 09:12

    Płot może dużo zmienić w całym postrzeganiu domu- jak jest dobrze dobrany i zadbany dom o wiele lepiej wygląda.
    Ciekawy artykuł.

  • Użytkownik 15.09.2017 / 04:09

    Jako użytkownik oceniam pod kątem estetyki i trwałości. Często inwestor/architekt ma duże aspiracje, a po kilku mcach przeklina gównie siebie 😉