wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Rodzaje przęseł w ogrodzeniach betonowych

20.11.2015 Autor: Kategoria: Wskazówki i porady

Najczęściej używanym określeniem dla powstałych z naszych produktów ogrodzeń jest miano ogrodzeń betonowych. Między betonowymi słupkami oraz nad fundamentami bądź też elementami podmurówki umieszcza się ozdobne i funkcyjne przęsła, które uzupełniają całość konstrukcji. Na rynku dostępny jest szeroki wybór przęseł z rozmaitych materiałów, jak choćby kuty metal, drewno czy też profile pcv. Ich dobór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora, jednak należy zwrócić uwagę, by wybrane przęsła komponowały się z otoczeniem.

Przęsła metalowe

Należą obecnie do najczęściej stosowanych rodzajów przęseł, głównie ze względu na powszechną dostępność (można je kupić choćby w marketach budowlanych) oraz możliwość wyboru spośród wielu modeli, jak również zamówienia indywidualnego wzoru. Do najbardziej eleganckich należą przęsła z kutego metalu, wykonywane często na zamówienie przez zakłady kowalskie. W ostatnich latach są one jednak sukcesywnie wypierane przez inne rodzaje tańszych przęseł metalowych, w postaci profili zamkniętych, kątowników czy też paneli ogrodzeniowych. Niezależnie od formy, każde ogrodzenie metalowe wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego.

GORC (31)

Przęsła drewniane

Najbardziej tradycyjnym materiałem wykorzystywanym do stawiania ogrodzeń jest drewno, które cieszy się niegasnącą popularnością wśród właścicieli posesji. Dostępne na rynku przęsła drewniane możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje – tzw. przęsła ramowe, składające się z ramy wypełnionej sztachetami (pionowo, poprzecznie, skośnie lub w dowolny wzór), a także płoty sztachetowe, w których pojedyncze deski przytwierdzone są do dwóch lub trzech poprzecznych belek. Całkiem często można również spotkać połączenie betonowych słupków ogrodzeniowych z poprzecznie ułożonymi deskami. Przęsła drewniane możemy także połączyć z ozdobnymi elementami metalowymi. Drewno w ogrodzeniach wymaga odpowiedniej impregnacji przeciwwilgociowej.

Profile pcv

To z kolei rozwiązanie nowoczesne, które ze względu na wprowadzenie plastiku wokół zieleni ogrodu niekoniecznie przypadnie do gustu tradycjonalistom. Wyglądem przypominają pomalowane kryjącą farbą dekoracyjne parkany z drewna. Składają się z zamkniętych profili, dostępnych zarówno w gotowych do montażu przęsłach, jak i w pojedynczych profilach do własnoręcznego złożenia. Największą ich zaletą jest trwałość, rozumiana jako odporność na zmienne warunki pogodowe, co jest niezwykle istotne w naszej strefie klimatycznej. Są one zbudowane z mrozoodpornego tworzywa, które jednocześnie nie żółknie pod wpływem działania promieni słonecznych. Co równie ważne, jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich mycie.

Jak widać po załączonych opisach i fotografiach, oferta przęseł ogrodzeniowych jest bardzo szeroka i każdy bez problemu znajdzie takie rozwiązanie, które najbardziej przypadnie mu do gustu i pozwoli w przyjemny dla oka sposób ogrodzić teren posesji.

GORC (26) GORC (60) Ogrodzenie GORC de Luxe (6) Ogrodzenie GORC de Luxe (15) Ogrodzenie GORC de Luxe (26) Ogrodzenie GORC de Luxe (27)

Leave a Reply