wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Co to są i do czego służą kapinosy?

23.10.2015 Autor: Kategoria: Najczęściej zadawane pytania
kapinosy

O tym, że woda jest nam niezbędna do życia nie trzeba nikogo przekonywać. Równie oczywistym jest jednak to, że woda, zwłaszcza w nadmiarze, potrafi wyrządzić ogromne szkody. Mamy tu na myśli wodę opadową gromadzącą się w konstrukcjach budowlanych, która może przyczyniać się do ich erozji. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku ogrodzeń, których betonowe elementy należy zabezpieczyć przed nadmierną wilgocią. Odprowadzenie wody ze słupków ogrodzeniowych zapewniają nacięcia w daszkach, zwane kapinosami.

Daszki stanowią zwieńczenie zarówno słupków, jak i murków ogrodzeniowych. Obok niewątpliwej funkcji estetycznej ich głównym zadaniem jest zapobieganie przenikaniu wody do konstrukcji ogrodzenia. Stąd ich budowa, zapewniająca spływanie wody z górnej powierzchni parkanu. Możemy spotkać daszki dwu- lub czterospadowe, montowane w zależności od przeznaczenia – pierwsze z nich na murkach, zaś drugie na słupkach.

Jednak wierzchnia pochyłość daszków nie wystarcza, gdyż mimo wszystko woda może docierać do elementów łupanych po krawędziach daszka. Dlatego właśnie niezbędny jest kapinos, czyli podłużne wyżłobienie w dolnej powierzchni daszka, które sprawia, że krople wody opadają na ziemię zamiast wsiąkać w beton. Większość daszków posiada gotowe kapinosy, jednak są i takie, w których sami musimy wykonać odpowiednie nacięcie w tej ich części, która wystaje poza lico słupka. Tylko w ten sposób ochronimy mur ogrodzeniowy przed zamakaniem.

Leave a Reply