wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Ogrodzenia na świecie – Oman

14.01.2020 Autor: Kategoria: Ciekawostki

KILKA SŁÓW O OMANIE

Oman to państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat.

Teren Omanu jest w dużej części płaski, w zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rab al-Chali. W północno-wschodniej części kraju znajdują się góry z najwyższym szczytem kraju – Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m. W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy – w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu najwyższe temperatury sięgają 50 °C.

Oman uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych państw Bliskiego Wschodu. Mieszkańcy tego kraju są bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni do turystów. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych – dotyczy to zwłaszcza kobiet.

ARCHITEKTURA DOMÓW MIESZKALNYCH I BIUROWCÓW

Architektura większości domów mieszkalnych to dość prosta bryła, jedno lub dwupiętrowa, z mnogością ozdób umieszczonych nad oknami i drzwiami oraz urozmaiceń typu: zadaszone werandy, balkony i tarasy. Wiele budynków powstaje w tradycyjnym białym kolorze, ale pojawiają się też pastelowe elewacje, które urozmaicają monotonny miejscami krajobraz. Niespodzianką są natomiast nowoczesne domy mieszkalne, które nie odbiegają architektonicznie od tych, które można spotkać w Europie.

Imponująca jest architektura biurowców, które licznie powstały w ostatnim czasie w stolicy Omanu Maskacie – to gustowne połączenie naturalnego kamienia, szkła, metalu. To, wraz z siecią szerokich wygodnych dróg, tworzy nowoczesną metropolię, w której mieszka prawie 2 mln osób.

OGRODZENIA

Wspólną cechą wszystkich posesji w Omanie (zarówno prywatnych, jak i państwowych) jest wysokie ogrodzenie, które skutecznie odgradza budynek oraz przestrzeń dookoła niego od świata zewnętrznego. Widoczne jest to nie tylko w dużych miastach, gdzie zagęszczenie domów jest większe, ale i na terenach, gdzie odległość między domami jest dość spora. Mury okalające instytucje państwowe typu: policja, szpitale, uniwersytety ciągną się kilometrami nie tylko wokół budynków, ale też wokół całego terenu należącego do danej instytucji.

Ogrodzenia są bardzo różnorodne. Praktycznie nie spotyka się na jednej ulicy podobnych do siebie płotów. Architekci wykazują się ogromną pomysłowością zarówno w doborze materiałów i kolorów, jak i sposobów ich łączenia. Bogata kompozycja kolorystyki w połączeniu ze wszystkimi detalami sprawia, że omańskie budynki mają swój charakterystyczny styl. Zachowują tradycyjną estetykę, ale coraz częściej wzbogacane są o nowoczesne elementy pojawiające się na rynku materiałów budowlanych.

 

 

Leave a Reply