wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Ogrodzenia na świecie – Maroko

09.05.2017 Autor: Kategoria: Ciekawostki

Maroko to kraj leżący w północno-zachodniej Afryce. Dominującą religią jest islam, ale w dużych miastach widoczne jest otwarcie na inne kultury. Widać to m.in. w strojach, w zachowaniu, w architekturze. Ta ostatnia, pomimo, że w całości dość jednorodna i charakterystyczna dla krajów islamskich, w szczegółach jest różnorodna i bogata w detale.

Domy i posesje prywatne ogrodzone są wysokimi murami lub okazałymi ogrodzeniami. Może to świadczyć o tym, że Marokańczycy cenią sobie swoją prywatność i chronią rodzinę przed ciekawskimi spojrzeniami obcych. Różnorodność elementów, z których budowane są płoty ( słupki, podmurówki i przęsła ) sprawia, że nawet dzielnice, gdzie domy umiejscowione są bardzo blisko siebie, stają się kolorowe i nietuzinkowe. Ogromne bogactwo wzorów i kolorów świadczy o dużej wyobraźni architektów.

Wiele murów wykonanych jest z gliny i słomy. Słoma to wspaniały, naturalny i całkowicie zdrowy budulec. Budując ze słomy, korzysta się z ekologicznych i niewyczerpanych zasobów natury. Połączona z glinianym tynkiem tworzy przyjemny, zdrowy, odpowiadający nawet alergikom klimat. Wadą jest jednak to, że nierówny rozkład sił w murze może powodować osłabienie konstrukcji w miejscach otworów drzwiowych. Popularnym materiałem na ogrodzenia jest także kamień i beton. Kamień wykorzystywany jest w budownictwie od lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. To tradycja i klasyka. Moda na beton, który jest w ostatnim czasie bardzo popularnym materiałem w budownictwie i architekturze wnętrz, dotarła też do Maroka. Beton daje ogromne możliwości związane z kształtem i kolorem bloczków ogrodzeniowych, co trudno uzyskać budując z kamienia. Ogrodzenia bardzo często oplecione są kolorowymi roślinami, które nadają im subtelności i finezyjności.

Osobnym tematem jest jakość wykonania – ta pozostawia trochę do życzenia. Czasem budowla, która na pierwszy rzut oka wydaje się efektowna, po dokładnych oględzinach ujawnia niedociągnięcia i błędy wykonawcze. Jednak łagodny klimat ratuje wszystkie budynki i ogrodzenia przed pękaniem spowodowanym przez niskie temperatury, deszcze czy śniegi.

Maroko (2)_01

Maroko (3)_01

Maroko (4)_01

Maroko (5)_01

Maroko (6)_01

Maroko (7)_01

Maroko (8)_01

Maroko (9)_01

Maroko (10)_01

Maroko (11)_01

 

 

Leave a Reply

  • Grzesiek 09.05.2017 / 12:05

    Czyżby w planach ekspansja na rynki afrykańskie ? 🙂 pozdrawiam

    • Joniec 09.05.2017 / 12:05

      Nasze hasło przewodnie, to „wyznaczamy nowe granice”. Kto wie? 🙂