wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Jak przygotować beton do budowy ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia to proces wieloetapowy. Każdy etap jest równie ważny i do każdej czynności musimy się solidnie przygotować. Na osiągnięcie pożądanego efektu, czyli trwałego i solidnego ogrodzenia, ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiedniej jakości beton używany podczas budowy ogrodzenia. Uzyskanie mieszanki betonowej o odpowiedniej jakości jest, wbrew pozorom, dość trudne.

NA KTÓRYM ETAPIE BUDOWY OGRODZENIA POTRZEBNY JEST BETON

Mieszanka betonowa jest potrzebna na dwóch etapach: przy budowie fundamentu oraz przy zalewaniu bloczków ogrodzeniowych. W pierwszym przypadku rozsądnie jest zamówić mieszankę w betoniarni. Pozwoli nam to zalać fundamenty w krótszym czasie, a jakość betonu przywieziona z wytwórni powinna być dużo lepsza, niż tego przygotowanego na placu budowy w betoniarce. Natomiast beton używany do zalewania bloczków ogrodzeniowych powinien być przygotowany na miejscu budowy. Dlaczego? Dlatego, że ogrodzenie budujemy warstwami. Po ułożeniu 1-3 warstw – zalewamy je betonem. Czas, który upływa od momentu przygotowania mieszanki betonowej do momentu zalania bloczków powinien być nie dłuższy, niż 40 min w normalnych warunkach pogodowych.

PRZYGOTOWANIE BETONU NA BUDOWIE

Należy dokładnie zadbać o to, aby beton przygotowany na placu budowy był odpowiedniej jakości. Oto kilka podstawowych zasad.

1/ CEMENT.

Przygotowując beton do zalewania bloczków należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią jakość materiałów użytych do jego przygotowania. Cement musi być pewny – czyli wyprodukowany w cementowni. Używanie mieszanek cementowo-popiołowych oferowanych w wielu marketach i na składach budowlanych zdecydowanie obniża szanse na przygotowanie dobrej mieszanki betonowej na budowie. Cement nie powinien być stary i przeterminowany (warto sprawdzać datę ważności podaną na opakowaniu). Cement musi być przechowywany w zadaszonym pomieszczeniu, a jeśli jest przetrzymywany na wolnym powietrzu, to należy go składować na drewnianych paletach i ochraniać nieprzemakalną folią. Deszcz, wilgotne powietrze oraz poranna rosa mogą być zabójcze dla tego materiału.

2/ KRUSZYWO I WODA.

Kruszywo używane do przygotowania betonu musi być czyste. Wszelkie zanieczyszczenia organiczne oraz domieszki gliny mogą osłabić jakość betonu. Woda, którą dolewa się do mieszanki również powinna być czysta – najlepiej, jeśli jest to woda z wodociągu.

3/ RECEPTURA I DOZOWANIE.

Proporcje poszczególnych składników – cementu, żwiru, piasku i wody – należy dobrać tak, aby móc uzyskać mieszankę betonową o odpowiedniej jakości. Gdy beton przygotowujemy na budowie w betoniarce, wówczas wygodnie jest, gdy ilości poszczególnych składników są określone dla 1 worka cementu (25 kg). To umożliwia zmieszanie odpowiednich proporcji składników także wtedy, gdy (w zależności od bieżących potrzeb) przygotowujemy mniejszą lub większą porcję mieszanki.

Przygotowując mieszankę betonową warto używać dozowników z podziałką objętościową, aby móc odmierzyć dokładne ilości materiałów założone w recepturze. Dozowanie łopatą nie jest godne polecenia. Dotyczy to zwłaszcza piasku, którego ilość mieszcząca się na jednej łopacie zależy w dużym stopniu od jego wilgotności. Również wodę warto dozować za pomocą pojemnika z podziałką, a nie wlewać do betoniarki bezpośrednio z węża, gdyż to utrudnia dokładne określenie jej ilości.

4/ KOLEJNOŚĆ DODAWANIA SKŁADNIKÓW

W betoniarce najpierw mieszamy „na sucho” cement z piaskiem, następnie dodajemy żwir, powoli polewając całość wodą. Nie należy mieszać składników zbyt długo, gdyż nie tylko nie poprawi to właściwości betonu, ale nawet może mu to zaszkodzić. WAŻNE! Świeżo przygotowaną mieszankę betonową powinniśmy zużyć w ciągu ok. 40 minut od zamieszania. Częściowo stężałego betonu, którego nie zdążyliśmy w tym czasie użyć, nie wolno wykorzystywać nawet jako domieszki podczas przygotowywania nowej porcji mieszanki. Zabronione jest dolewanie wody do przygotowanej wcześniej i wymieszanej mieszanki betonowej oraz używanie jej ponownie do zalewania bloczków. Ważne jest także, aby betoniarka stała jak najbliżej miejsca budowy, gdyż nieodpowiedni sposób transportowania świeżej mieszanki może spowodować rozdzielenie grubego kruszywa od drobnego, co osłabi jej trwałość i wytrzymałość. Przygotowując beton należy także zadbać o uzyskanie odpowiedniej klasy ekspozycji – firma JONIEC zaleca, aby nie była ona niższa niż XF1.

Leave a Reply

 • Piotr Mnich 29.03.2017 / 11:03

  No dobrze ale jak to wykonać technicznie na placu budowy, trzeba będzie kopić jakąś wagę łazienkową i wszystko ważyć. Czy macie jakiś inny pomysł ???

  • Joniec 31.03.2017 / 10:03

   Najprościej użyć np. pojemnik lub wiadro o pojemności 5 l lub 10 l.

 • Overeem 31.03.2017 / 09:03

  Dozowanie łopatą było i jest stosowane od dawna i jakoś nikt nie narzeka na beton.