wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Feng Shui w ogrodzie

14.12.2016 Autor: Kategoria: Wskazówki i porady

W Chinach Feng Shui odgrywa niezwykle istotną rolę: jej zasady pojawiają się w niemalże wszystkich aspektach życia Chińczyków. Pozwala to utrzymać w swoim otoczeniu harmonie, ale też życiową równowagę. Feng Shui znajduje zastosowanie również w ogrodach – pomaga odpowiednio zaplanować przestrzeń tak, by wokół nas panował ład i spokój.

Podstawą feng shui jest harmonia i porządek, dlatego też w ogrodzie należy regularnie usuwać jakiekolwiek zbędne elementy: opadłe liście, gałęzie, uschnięte rośliny czy spadające z drzew owoce. Wszystko to w większym bądź mniejszym stopniu może blokować przepływ energii. Spokojnemu krążeniu energii sprzyjają natomiast kręte ścieżki oraz delikatne wzniesienia (tutaj lepiej zachować umiar, ponieważ wg chińskiej filozofii im większy jest spadek terenu, tym energia szybciej spływa w dół przez co jej przepływ zostaje mocno zmniejszony). Lepiej unikać ostrych linii i zbyt wielu trójkątów. Pomocne będzie też umieszczenie przed wejściem dwóch donic lub posążków, które będą pełniły rolę „strażników” domu (w chińskiej tradycji były to rzeźby przedstawiające lwy bądź żaby). Bardzo istotne jest też odpowiednie ogrodzenie, które zagwarantuje nam spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale umożliwi również zharmonizowany przepływ energii.

W feng shui bardzo ważne są kierunki świata, które odpowiadają poszczególnym sferom naszego życia. I tak np. północ odpowiada za życie zawodowe – warto ustawić w tej części fontannę, w której stale krążąca woda przyniesie nam sukces w karierze. Wschód odpowiada za szczęście w zdrowiu i rodzinie – w tej części ogrodu należy zasadzić silne i duże drzewa, które powinny być wyższe od tych po zachodniej stronie. Południowy wschód to kierunek odpowiadający za bogactwo. W tej części najlepiej posadzić rośliny o czerwonych liściach. Natomiast południowy zachód odpowiada za związek i małżeństwo – tutaj wszelką roślinność należy dobierać parami. Dzięki temu wzmocni się trwałość związku.

Ważne jest też to, co znajdzie się w ogrodzie. Wspomniane już kręte ścieżki i lekkie wzniesienia ułatwią spokojny przepływ energii, ale istotna jest też roślinność: kwiaty, drzewa, które nie powinny być sadzone pojedynczo. Korzystnie wpłyną również delikatnie oświetlające lampy, dzwonki wietrzne, skarpy, palisady i odpowiednio dopasowanie do całości ogrodzenia.

gl38-gorc-22

gl38-gorc-89

gl22-gorc-70

gl38-gorc-129

gl22-gorc-96

gl22-gorc-152

Leave a Reply