wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Ogrodzenia – prywatność i bezpieczeństwo

23.06.2015 Autor: Kategoria: Oferta

Ogrodzenia towarzyszą człowiekowi od dawna, a pierwsze z nich pojawiły się jeszcze przed naszą erą. To wtedy zaczęto wznosić choćby elementy fortyfikacji, które następnie w XV wieku posłużyły dynastii Ming za podstawę do zbudowania Wielkiego Muru Chińskiego. W dawnych czasach mury wyznaczały terytorium danego miasta i służyły celom obronnym. Wiele z nich odegrało istotną rolę w historii, podobnie zresztą jak wznoszone w nowszych czasach, przykładowo wspomniany już w pierwszym artykule mur berliński, czy też mur, przez który skakał Lech Wałęsa podczas strajku w stoczni Gdańskiej. Inne mury do dziś wyznaczają granice potężnych gmachów o znaczeniu historycznym, jak choćby ogrodzenie wokół siedziby brytyjskiej królowej, Pałacu Buckingham. Wszystkie te mury łączy jedna główna idea ich powstania – chęć odgrodzenia danego terytorium od otoczenia.

To niewątpliwie główne założenie, leżące u podstaw konstrukcji zwanej murem, lub też w szerszym ujęciu ogrodzeniem. Abstrahując od świata wielkiej polityki, jest ono przenoszone również na mikroskalę, a więc na grunt firm, zakładów i prywatnych domostw. Wszędzie tam, gdzie obecność osób postronnych jest niepożądana, znajdują zastosowanie różnego rodzaju ogrodzenia. Mają one zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, chroniąc dom czy siedzibę firmy przed intruzami. W przypadku prywatnych posesji, chodzi również o zapewnienie prywatności, by domownicy i ich goście mogli czuć się swobodnie na własnym kawałku ziemi. Niektórym rodzajom ogrodzeń możemy przypisać pewne szczegółowe funkcje, jak np. ogrodzenia wokół robót budowlanych (wyznaczają teren, na który wstęp jest wzbroniony ze względu na zagrożenie ludzkiego życia lub zdrowia) czy też mury więzienne, zwieńczone drutem kolczastym (zapobiegające ucieczce groźnych przestępców).

Przez te wszystkie wieki przywykliśmy do obecności ogrodzeń i nie są one dla nas niczym nadzwyczajnym. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad ich istotą, tymczasem jak widać, możemy wyróżnić przynajmniej kilka możliwych ich zastosowań. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o wielość dostępnych rozwiązań, która wręcz może przyprawić o zawrót głowy. Świat ogrodzeń nie ogranicza się bowiem wyłącznie do słupków i kawałka siatki. Jest to kwestia o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ogrodzenia mogą być wykonane z drewna, kamienia, metalu, cegły ceramicznej, roślinności, czy wreszcie z betonu. Wybierając najlepszy dla danej inwestycji budulec należy przede wszystkim zadbać, by odpowiednio komponował się on z całością, a więc odgradzanym terenem i znajdującymi się na niej elementami architektury. W jednym przypadku lepiej sprawdzą się ogrodzenia kute, gdzie indziej wystarczy zwykła siatka, w jeszcze innej sytuacji najlepiej postawić na naturalność i posadzić żywopłot.

My jednak od lat wychodzimy z założenia, że w większości przypadków najlepiej sprawdzają się uniwersalne ogrodzenia betonowe – łupane i modułowe. Szczególnie pierwsze z wymienionych stanowią potwierdzenie naszej innowacyjności, gdyż wprowadziliśmy je do oferty jako pierwsi na polskim rynku. Będąc betonowymi bloczkami ogrodzeniowymi, imitują one łupane bloki kamienne. Z kolei ogrodzenia modułowe charakteryzuje przede wszystkim łatwość i szybkość montażu oraz jego niższy koszt. W obu rodzajach ogrodzeń betonowych możemy wykorzystać przęsła metalowe, drewniane, jak i z PCV, uzyskując w ten sposób estetyczne i spójne rozwiązanie aranżacyjne. W przypadku ogrodzeń panelowych i siatkowych, proponujemy zastosowanie prefabrykowanych elementów betonowej podmurówki, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze względem tradycyjnego procesu betonowania. Oferowane przez naszą firmę konstrukcje są wytrzymałe i odporne na rozmaite warunki atmosferyczne, a ich wygląd jest każdorazowo w pełni dostosowywany do oczekiwań danego klienta.

Bard solidarności, Jacek Kaczmarski śpiewał, że „mury runą”. I choć te, które miał na myśli, rzeczywiście upadły, to wiele innych przetrwa jeszcze długie lata. Wśród nich te, oferowane przez firmę JONIEC.

Pozdrawiamy, Joniec.pl

Leave a Reply