wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Płytka łupana GP – po co ona właściwie jest?

06.07.2020 Autor: Kategoria: Najczęściej zadawane pytania

Są dni, kiedy do pracowników naszego działu handlowego wpada pytanie: po co mam kupować płytki GP? Postaramy się w tym tekście krótko odpowiedzieć na to pytanie.

Ogrodzenie łupane GORC® de Luxe buduje się z gotowych bloczków. Są elementy dedykowane do budowy słupków, są elementy dedykowane do budowy podmurówki. Płytka GP jest integralnym elementem tej układanki.

BUDOWA SŁUPKÓW OGRODZENIA

Standardowe słupki składamy z elementów GU-GA (GORC® GL22) lub GUD-GAD (GORC® GL38) w taki sposób, aby łącząca je spoina pojawiała się naprzemiennie w każdej kolejnej warstwie. Jeśli chcemy poszerzyć słupki, wówczas możemy do tego użyć płytek GP połączonych łącznikiem (zamiast bloczków GM/GMD). Zalety takiego rozwiązania: płytka GP nie ma wcięcia technologicznego widocznego na bloczkach GM/GMD. Przy większych powierzchniach poprawia to estetykę ogrodzenia.

Ogrodzenie GORC® GL22 – standardowy słupek

 

Ogrodzenie GORC® GL38 – standardowy słupek

 

Ogrodzenie GORC® GL22 – słupek poszerzony za pomocą płytek GP

 

BUDOWA PODMURÓWKI OGRODZENIA

Podmurówkę ogrodzenia GORC® układamy z bloczków GM oraz z płytek GP + łącznik ŁSON (GORC® GL22) lub z bloczków GMD oraz płytek GP + łącznik ŁSOD (GORC® GL38). Jedną warstwę podmurówki budujemy z bloczków GM/GMD, jedną warstwę z płytek GP – i tak naprzemiennie aż do uzyskania zaprojektowanej wysokości. Początek i koniec podmurówki budujemy z bloczków GU-GA/GUD-GAD – tych samych, z których powstają słupki ogrodzenia. Powstałą konstrukcję podmurówki zalewamy betonem.

Bloczki GM/GMD oraz płytki GP są sprzedawane w komplecie w proporcji: 1 bloczek GM/GMD + 2 płytki GP + 2 łączniki ŁSON/ŁSOD. Ilości te wynikają z projektu i technologii produkcji.

 

 

BUDOWA PEŁNYCH MURÓW

Płytki GP doskonale sprawdzają się przy budowie pełnych murów. Wymienimy tu 2 zalety tego rozwiązania:

1/ płytka GP nie ma wcięcia technologicznego widocznego na bloczkach GM/GMD. Przy pełnym murze poprawia to znacząco aspekt wizualny budowli – o czym pisaliśmy już powyżej.  Porównajcie efekt:

Mur GORC® zbudowany z elementów GM

 

Mur GORC® zbudowany z płytek GP + łącznik ŁSON

 

2/ Płytka GP jest dużo tańsza od bloczka GM/GMD, więc przy dużej ilości materiału, potrzebnego do budowy wysokiego muru, wydajemy dużo mniej pieniędzy na budowę ogrodzenia.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE

System ogrodzeniowy GORC® de Luxe od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. To ogrodzenie ponadczasowe, które sprawdza się niezależnie od panującej mody i lansowanych trendów w architekturze. Budowa ogrodzenia GORC® to w pewnym sensie „zabawa klockami”, które można składać w dowolnej konfiguracji – bazując na wyobraźni i doświadczeniu projektanta, wykonawcy i inwestora.

 

Leave a Reply