wyznaczamy nowe granice
blog firmowy joniec

Ogrodzenia na świecie – Albania

10.09.2018 Autor: Kategoria: Ciekawostki

Albania to malowniczy kraj położony w 75% na terenach górskich. Niziny zlokalizowane są nad Morzem Adriatyckim i w dolinach większych rzek. Do końca lat 80. XX wieku gospodarka albańska była centralnie planowana a kraj przez długie lata rządzony był przez dyktatora Envera Hodżę. Albania była wówczas – według oceny Amnesty International – jednym z najbardziej represyjnych względem społeczeństwa państw świata. Obecnie Albania to kraj, który z roku na rok coraz bardziej się rozwija, choć szacuje się, że wciąż niemal połowa produktu krajowego brutto wytwarzana jest w szarej strefie. W Albanii widać różnicę w zamożności mieszkańców: wciąż pewna część mieszkańców kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, podczas gdy rośnie grupa bardzo zamożnych obywateli.

Budownictwo Albanii to mieszkanka stylów. W centrach starych miast widać dobrze zachowane kamienice i historyczne zabudowania. Obrzeża miast to tereny, na których powstają nowe domy o architekturze coraz bardziej zbliżonej do europejskich standardów. Biedniejsi Albańczycy mieszkają w górach, często na dużych wysokościach. Ich domostwa są skromne, często w kiepskim stanie.

Materiałem budowlanym, który króluje w Albanii, jest kamień. Mieszkańcy mają go pod dostatkiem dzięki górzystym terenom pokrywającym prawie cały kraj. Bardzo często, zarówno do budowy domów, jak i ogrodzeń, wykorzystuje się to, co przyroda daje: kamienie i drewno – czasem poddane pewnej obróbce, a czasem zupełnie surowe. Ciekawostką związaną z ogrodzeniami jest zwyczaj zawieszania na nich pluszowych zabawek, które mają odstraszać złe siły i moce. Oczywiście zwyczaj ten jest już  zaniku i widać go w nielicznych miejscach. W większych miejscowościach można już spotkać budowle z betonu, ale póki co nie jest to trend wyznaczający styl albańskiego budownictwa.

Joniec Albania (1)

Joniec Albania (2)

Joniec Albania (2-1)

Joniec Albania (5)

Joniec Albania (3)

Joniec Albania (4)

Joniec Albania (6)

Joniec Albania (7)

Joniec Albania (8)

Joniec Albania (9)

Joniec Albania (10)

Joniec Albania (11)

Joniec Albania (12)

Joniec Albania (13)

Joniec Albania (4)_01

Joniec Albania (3)

Joniec Albania (2)_01

Joniec Albania (1)_01

Leave a Reply